Dovolila sem si obupati nad pisanimi črkami, vmes pa je vskočil mož in P-ju med risanjem na tablo, šlo je za spontano dejanje, pokazal, kako se napiše njegovo ime z velikimi tiskanimi črkami. P je začel črke hitro pobirati. V tistih dneh mi je bralka (najlepša hvala še enkrat) priporočila članek, ki opisuje prednosti in slabosti pisanih in tiskanih črk. P-ja sem našla v dveh točkah. Levičarji težje pišejo pisane kot tiskane črke (desničarji pisalo vlečemo, levičarji ga potiskajo). Na primer, moj prijatelj, ki je levičar, piše tiskano z levico in pisano (samo?) z desnico (baje mu je bilo dolgčas v šoli :) ). Drugo pa je to, da tiskane črke najdemo povsod. Pisane prej ali slej pridejo na vrsto, vmes pa še kaj novega odkrijemo :)
Pri podjetju Caruk, didaktično svetovanje sem spet bolj po naključju zasledila Črke Migetalke. Črk v spletni trgovini sicer še ni, sem jih pa kontaktirala prek njihove FB strani in kmalu so bile pri meni. Črke so iz lesa, barvane z nestrupenimi barvami, izdelujejo jih varovanci VDC Krško - Leskovec, enota Brežice. Samoglasniki so modri, soglasniki rdeči, tako da sledijo montessori "zakonitostim", če lahko tako rečem. V kompletu so po štiri črke slovenske in angleške abecede (torej č, š, ž in tudi q, w, x, y), podlaga za pisanje oziroma zlaganje črk, vse skupaj pa sem dobila v platneni vreči. Zdelo se mi je ugodno, za več informacij pa se obrnite na podjetje*.
Črke sem obrisala na nežen brusni papir (Bauhaus), jih izrezala in jih prilepila na že prej pobarvane kose lepenke formata A5. Lepenka je bila prvotno namenjena platnicam ročno izdelanih knjig, zdaj pa ima to čast, da pomaga vzgojiti bralca (ha! :) ).
Ker sem že pri pisanih peščenih črkah in peščenih številkah ugotovila, da ima P težave z začetkom, sem na to mesto z luknjačem naredila luknjico. Deluje, res, veliko bolj kot na podlago narisane puščice.
Priljubljeno črko sem s pripadajočo peščeno črko in nekaj predmeti na "P" zložila v košarico, s katero je rad delal, črko pa si je res mimogrede zapomnil. "P" sva narisala tudi v zdrob, od takrat pa se črka redno pojavlja tudi na njegovih risbicah.
Zmorete še eno super povezavo? Montessori pedagoginja in mama piše o (ne)navdušenju otrok nad montessori materiali v domačem okolju in ponudi nekaj nasvetov. Ker včasih je potrebno stvari samo malo obrniti ... P res uživa.
* Za objavo, tako kot vedno, nisem bila plačana ali nagrajena.
Me veseli, da vam je prišlo prav branje o črkah. Krasna ideja tole z luknjico. Suzana:-)
OdgovoriIzbrišiVesel sem vsake informacije o mojih izdelkih in kako jih uporabljate. Hvala za spodbudne informacije; še malo pa bomo imeli male tiskane.
OdgovoriIzbrišiLep pozdrav,
Gregor Pirš, carUK didaktika
Dobra objava. Sama sem levičarka in potrjujem, da je res težje pisati pisane črke z levo kot z desno. V moji pisavi se najde mešanica pisanih in tiskanih črk.
OdgovoriIzbrišiMi je pa všeč članek o tem, kako montessori doma (ne)deluje. Imam pa strašne težave z angleščino, tako da čakam, da mi mož prevede članek, da ga bom še bolje razumela :) Hvala
Mene pa zanima, kdaj sta začela spoznavati črke? Pri treh letih? Mimogrede, super objava in super povezava do angleškega članka. ;)
OdgovoriIzbrišiPred kakšne pol leta pisane, pa se ni obneslo, tele pa zdaj, novembra. Januarja bo 4.
OdgovoriIzbrišiIn hvala :)
Izbriši